مقالات پزشکی

چسب زدن پس از جراحی زیبایی بینی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر زدن نوار چسب بطور مستمر و صحیح انجام شود بطور قابل ملاحظه ای در بهبود نتیجه نهایی جراحی تاثیر می گذارد. معمولا زدن چسب در دو هفته اول بعد از عمل در شکل دهی بینی موثر می باشد ولی بعد از دو هفته دیگر روی فرم بینی تاثیر نداشته و فقط در کاهش ورم موثر می باشد . هدف اصلی از نوارچسب زدن به بینی آنست که به جمع شدن پوست بینی کمک گردد و باعث شود که پوستی که حین عمل از روی بینی بلند شده است به استخوان/ غضروف زیرینش بچسبد. چسب زدن بویژه در بیماران با پوست با ضخامت متوسط تا زیاد کمک کننده است. این نوع پوستها زمان بیشتری لازم دارند تا جمع شوند ، از طرف دیگر این پوست مستعد تشکیل بافت اسکار ضخیم ( بافت گوشتی) بین استخوان / غضروف و پوستشان هستند. اگر چنین اتقافی بیفتد یعنی بافت اسکار ایجاد شود، در اینصورت بافت اسکار ناخواسته اضافی مانع جمع شدن بیشتر پوست بینی میگردد.

 

دربرخی از موارد ، بافت اسکار ناخواسته باعث تغییر شکل و برجستگی بینی میگردد.

نوارچسب زدن پوست بینی باعث به حداقل رسیدن این عارضه ناخوشایند می شود. معمولا" بدنبال عمل جراحی زیبایی بینی یا عمل اصلاحی بینی توصیه به زدن نوارچسب برای 3-2 هفته می شود. با این وجود مواردی وجود دارد که توصیه به نگاه داشتن نوارجسب برای مدت زمان بیشتری می باشد.

بعد از گذشت 3-2 هفته که از زدن چسب  شبانه روزی گذشت آنگاه به بیمار توصیه میگردد که شبها در هنگام خوابیدن به بینی خود نوارچسب بزند و صبحها قبل از انجام امور روزانه نوار جسب  را مجددا" از پشت بینی اش بردارد.

 

نوع نوارچسب

 

اکثر جراحان توصیه به استفاده از نوار چسبهای کاغذی نیم اینچی 3M  می نمایند که پوست بینی نسبت به آنها کمتر حساسیت نشان میدهد و بیمار می تواند بطور مکرر از آنها استفاده نماید. این نوارچسبها قیمت زیادی ندارند. سایز نیم اینچی نسبت به سایر اندازه ها ( باریکتر یا پهنتر) کاربرد بیشتری دارد.

 

شستن پوست

قبل از زدن نوار چسب به بینی خود ، با استفاده از پنبه آغشته به الکل پوست بینی و گونه خود را تمیز کنید. با این اقدام چربی پوست و باقیمانده مواد آرایشی از روی بینی شما برداشته میشود در غیر اینصورت نوارچسب بخوبی به  بینی شما نمی چسبد.

 

طرز چسب چسب زدن

 

 در هنگام چسب زدن آنرا با حداکثر فشار روی بینی خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که هدف از استفاده از نوار چسب ، ایجاد فشاری است که پوست را به غضروف/ استخوان محکم بچسباند.

لازم به تذکر است  که نوار چسبها طوری قرار داده شود که  50-30 درصد از نوار زیرین را بپوشاند و نوارچسب آنقدر محکم زده شود که پوست دیواره بینی را به طرفین بکشد.

 


 

 

 

اولین نوار چسب حدود یک تا یک ونیم سانتیمتر بالاتر از نوک بینی موسوم به "سوپراتیپ"  زده میشود

 

 نوار چسب دوم زیر بینی زده میشود، شکل آن به صورت U می باشد . بطوریکه از گوشه داخلی یک چشم به گوشه داخلی چشم دیگر در حالت آزاد چسبانده می شود و سپس از پایین لبه های فوقانی به هم چسبانده شود تا حدی که نوک بینی را محکم فشار دهد ، اضافه چسب بریده می شود . 

 

 

نوارچسب سوم  روی  نوارچسب شماره یک زده میشود بطوریکه حدود نیمی از آنرا بپوشاند. نوارچسب چهارم  روی نوارچسب شماره سوم  زده میشود بطوریکه حدود نیمی از آنرا بپوشاند.

 

این ترتیب چسب زنی را تا ریشه بینی بین گوشه های داخلی چشم ادامه داده تا حدی که منطبق بر سطح فوقانی چسب U گردد .

 

آخرین چسب در انتها، بخش بریده شده چسب U شکل روی نوک بینی چسبانده می شود .

 

در آوردن چسب

 

برداشتن نوارچسب باید خیلی با دقت انجام شود . شما نمی توانید به سادگی لبه نوارچسب را گرفته و ناگهانی آن را بکشید تا برداشته شود چون با این کار احتمال دارد که پوست که به بافت زیر چسبیده است با این اقدام از لایه غضروفی/ استخوانی جدا شود.

باید قبل از برداشتن نوار چسب  ، آنرا با آب ولرم خیس نمود سپس گوشه نوار چسب را گرفته و به آرامی بلند کنیم.

از طرف دیگر  شما می توانید حمام دوش آب گرفته ، در حالیکه صابون بر روی نوارچسب ها زده اید و آنها شل شده اند آنها را بردارید. فواصل زمانی چسب زدن و مدت ادامه چسب زدن را پزشک معالج تعیین می نماید .

 


 

 

 
 


 
 
 
 
 
 
زمان انتشار:
تعداد بازدید: ۳۳۰۶